آوریل 14, 2021

فروش فایل پایان نامه : جرم شناختی سرقت در فضای سایبری-رشته حقوق -خرید پایان نامه

1 min read
<![CDATA[]]>

عصر حاضر را به حق عصر فن آوری اطلاعات نامیده­اند. رایانه یکی از ساختارهای بسیار مهم و منحصر به فردی است که همه ابعاد زندگی را دگرگون ساخته و آثار گسترده و شگرفی بر جای گذاشته است.


در ابتدای ورود رایانه به زندگی انسان، تنها بخش­های خاصی از جامعه تحت تاثیر آن قرار گرفته بود، ولی در سالهای اخیر نهضت فن آوری اطلاعات به طور بنیادین جوامع بشری را در کلیه امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تغییر و متحول نموده است تا جایی که اکنون به سختی می­توان بخشهایی از جوامع توسعه یافته یا در حال توسعه را یافت که تحت تاثیر آن قرار نگرفته باشند.[1]


رشد دنیای تکنولوژی اطلاعاتی جنبه­های منفی نیز دارد. بدین مفهوم که امکان رفتارهای ضد­اجتماعی و مجرمانه را به وجود آورده که بیش از این به هیچ وجه امکان پذیر نبوده است. سیستم­های کامپیوتری فرصتهای تازه و بسیار پیشرفته­ای برای قانون شکنی در اختیار انسان قرار می­دهد و توان بالقوه ارتکاب گونه­های مرسوم و کلاسیک جرایم را به شیوه­های غیر مرسوم جدید سوق می­دهد.[2] در محیط سایبری با خلق دنیای مجازی موانع بسیاری از بین رفته و ارتکاب جرایم تسهیل شده­است. فضای سایبر شرایطی را به وجود آورده که بزهکاران می­توانند در مکان­هایی غیر از جاهایی که آثار و نتایج اعمال آنها ظاهر می­شود مرتکب جرم شده و به راحتی و با کمترین هزینه و اضطراب، بیشترین خسارات و صدمات را به بار آورد و در عین حال ناشناخته باقی بمانند.


تعداد این جرایم در چنین مدت اندکی آنچنان فزونی یافت که هر روز شاهد بروز عنوان و شکل جدیدی از آنها هستیم.


پیش از این شیوه چنین بود که با بروز طیف خاصی از جرایم، آنها را در چهار چوب همان تقسیم بندی ها و قالب های سنتی حقوق کیفری نظیر جرایم علیه اشخاص، اموال، امنیت و آسایش عمومی تدوین و مدرج می کردنند. جرایم سایبر نیز در ابتدا از چنین شیوه­ای  تاسی می­کرد و به همین خاطر چنین می­نمود که این جرایم بیشتر همان جرایم سنتی هستند که از طریق فن آوری های نوین چیزی بیش از ابزار- که در حقوق کیفری اهمیت آنچنانی ندارد- نیستند.[3]


کامپیوتر با توجه به قابلیت های بسیار زیاد همچون دقت بالا، سرعت زیاد، ذخیره سازی حجم زیاد اطلاعات، خستگی ناپذیری و سایر محاسن از طرفی و فراملی بودن و محدود به مکان خاص نبودن گسترگی فضای کامپیوتر و کاربران از طرف دیگر، باعث شده است تا عده­ای سودجو و فرصت طلب با کسب مهارت و دانش لازم، راهها و شریانهای لازم را برای ورود به سیستم های کامپیوتری دولتی، خصوصی و اداری بدست آورند و موجب بروز مشکلات و خسارت فراوانی شوند.  افزایش چشمگیر سوءاستفاده کامپیوتری و بالا بودن حجم خسارت و زیان های وارده موجب گردید تا افراد مختلف از جمله جرم شناسان، حقوقدانان و متخصصان کامپیوتر به مطالعه و بررسی همه جانبۀ این پدیده روی آورند.


سرقت از با سابقه­ترین جرایم بشری است که در جامعه­های مختلف به شیوه­های گوناگون دیده می­شود. این پدیده در طول زمان دستخوش دگرگونی­ها و تغیرات زیادی شده اما تنها چیزی که از بدو پیدایی و شکل گیری آن تا کنون ثابت مانده زشتی و مذموم بودن ماهیت آن است.


با گذشت زمان شیوه­ها و روش­های سرقت به نوع اموال و اشیاء مسروقه و وسائل و ابزار مورد استفاده برای ارتکاب سرقت تغییر یافته، به طوری که امروزه برخی از سارقان از آخرین تکنیک­ها و تکنولوژی­ها برای پیشبرد کار خود استفاده می­کنند. به همین لحاظ شیوه مقابله و روشهای برخورد با آنها متناسب با دگرگونی های سرقت و گرایش به آن تغییر یافته، مقابله با آن نیز دشوار تر شده است.    هرچند برخی بر این باورند که اصلاح قوانین سنتی جزایی پاسگوی نیازها در برابر جرایم سایبری است در مقابل عده ای معتقدند دنیای مجازی دنیای جدیدی است و مجرمان سایبر از لحاظ  جرم شناسان از مجرمان متفاوتند و مجازات ها و درمان های متفاوتی را نیاز دارند.


سرقت یک پدیده اجتماعی است که عوامل این پدیده را می­توان چنین بر شمرد: عامل اقتصادی، عامل سیاسی، عامل اجتماعی، عامل شخصی، نارسایی­های قانونی و عامل قضایی. که این عوامل می­توانند این پدیده را هم افزایش دهد و هم کاهش دهد. لذا یکی از راه­های کاهش سرقت رایانه­ای، پیشگیری است.


اقدامات پیشگیرانه غیر قهر آمیز به طور خاص ناظر بر پیشگیری است، یا بر خود فرد اعمال می­شود یا بر وضعیت. زیرا فرض بر آن است که تعامل میان عوامل شخصی و وضعی، شخص را در معرض ارتکاب جرم قرار داده و ما در صدد خنثی کردن آن هستیم.


جرم انگاری افعال به عنوان آخرین حربه علیه هنجار شکنان مورد توجه قرار می­گیرد. وضع قانون مناسب یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با وقوع جرم از سوی افرادی است که نقض هنجار نموده و تدابیر پیشگیرانه و منعی را هم خنثی کرده­اند.


 


 


 


 


1-2- بیان مساله


 


با ورود انسان به عصر اطلاعاتی و دست یابی به تکنولوژی ارتباطات و فن آوری اطلاعات و تولد فضای مجازی عرصه­ای دیگر در زندگی انسان امروز پدید آمده و با رشد سریع دنیای مجازی در چند سال گذشته، تجربه زندگی جدید و متفاوتی برای بشر فراهم شده است. از طرفی همانطور که این جهان مجازی مرزهای و قلمروهای سرزمینی را در نوردیده و خود را از قید  و بند زمان و مکان رها ساخته است، در عین حال با جهان واقعی پیوند تنگاتنگی دارد.


ورود بشر به جهان مجازی شرایط جدیدی را به دنبال داشته­است. در این دنیا انسانها هویت جدیدی پیدا می­کنند و می­توانند در دنیای باز نمایی شده مجازی خود را باز بیابند. فضای مجازی که منشا تحولات گوناگون در زندگی بشر بوده، به همان اندازه که شرایط زندگی را بهبود بخشیده، زمینه مساعدی برای ارتکاب جرم نیز بوده است.


جرم و جنایت سابقه طولانی در زندگی انسان دارد. به عبارت دیگر جرم پدیده اجتناب ناپذیر سازمان اجتماعی است. تاریخ نشان می­دهد به موازات به وجود آمدن جرم در جامعه انسانی، بشر همیشه به دنبال راهکارهایی برای مبارزه و پیشگیری از آن بوده است.


علم جرم شناسی دارای یک پیشینه صد ساله است و در حقیقت در پی کشف عوامل جرم زا و شرایط موثر در بروز رفتارجنایی بوده تا به مدد آن و البته  بهره­گیری از تمامی تخصص­های علمی به روش های پیشگیری از حدوث جرایم و روش های درمان و اصلاح و تربیت  بزهکاران دست یابد.


جرم شناسی در حوزه سایبر دارای گسترده­ای وسیعی از شخصیت شناسی بزهکاران سایبر و ریشه­یابی  بزهکاری سایبر با روش های پیشگیرانه از اینگونه جرایم است.


قربانیان جرایم سایبر در واقع قربانیان پیشرفت تکنولوژی هستند اما نکته قابل توجه در این بین آن است که بسیاری از بزه­دیدگان جرایم سایبری براحتی طعمه بزهکاران سایبری می شوند.


لذا ما بر این باوریم که قربانیان جرم سایبری همیشه بی گناه نیستند و چه بسا خودشان ناخواسته آغازگر بزه سایبری هستند. ضعف شخصیتی، فقدان اطلاعات کافی در رابطه با محیط مجازی و عدم دقت در محافظت داده­ها مواردی است که قربانی بزه سایبری را در قربانی شدنش مساعدت می­کند.


عوامل بسیاری در شکل گیری جرایم سایبری موثرند همچون عوامل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، مشکلات روحی و روانی که جرم سرقت در فضای مجازی  هم شکل گرفته از این عوامل است. در بررسی علل و انگیزه های سرقت می توان از عوامل متعددی نام برد که در یک بررسی کلی می­توان به دو دسته از عواملی که در این پدیده تاثیر قابل توجهی دارند اشاره نمود:

  • علل اجتماعی،اقتصادی


2- علل و انگیزه روانی- عاطفی.


بدون تردید فقر اقتصادی و نیاز مالی تاثیر به سزایی در ارتکاب سرقت سایبری دارد. فقر و محرومیت مادی یکی از  مهمترین عوامل به وجود آورنده سرقت است. فردی که دچار این آسیب اجتماعی است از یک سو از لحاظ روانی احساس حقارت ومغبون بودن می­کند، از جامعه طلبکار می­شود و از سوی دیگر چون  جامعه را مسئول محرومیت و فقر خود می پندارند نوعی احساس انتقام در او پرورش می یابد.


بسیاری از سرقت سایبری بیش از آن که ریشه اقتصادی داشته باشد، ناشی از عوامل سیاسی و اجتماعی است. از قبیل افزایش توقعات، تجمل گرایی به ویژه توسط رهبران جامعه، که علاوه بر تاثیر نامطلوب در جامعه، انگیزه ارتکاب جرایم مالی را افزایش می­دهد.


لذا مهمترین مسئله در مقابله با جرایم سایبری مسئولیت پذیری دولت در سیاست گذاری کارشناسانه و همه سو نگر برای تدوین سیاستها، قوانین و مقررات مناسب حمایتی، هدایتی، نظارتی است در این مسیر بهره گیری از توان علمی و اجرایی کشور، رویکرد میان رشته­ای و میان بخشی ضروری است. باید با توجه به خصوصیت مجرمین سایبری و علل و انگیزه­های سرقت سایبری راه معقولی برای پیشگیری این جرایم در نظر گرفت. آیا فرقی نیست بین افرادی که به قصد تفنن و خود نمایی مرتکب سرقت  در فضای مجازی  می­شوند با افرادی که دارای تخصص فنی و دانشگاهی هستند که مرتکب جرایم خطرناک و جدی می­شوند که موجب خسارت هنگفت می­گردد؟


راه عاقلانه برای پیشگیری جرایم سایبری کدام است؟ سختگیری­های قانونی و مراقبت از افراد مانند طناب کشی های وسط استخر برای عبور نکردن شناگران در محدوده امن و به کارگیری غریق نجات های متعدد، یا آموزش علمی شنا؟


مجازات زمانی بازدارنده­است که زمینه­های ارتکاب  جرم را از بین ببریم. البته این گفته بدان معنا نیست  که متهمان را از مجازات  معاف کرد بلکه این گفته توصیه می­کند که زمینه جرم را بشناسیم تا به نتیجه مطلوب برسیم. به گفته یکی از جامعه شناسان:«پلیس­های آینده مجبور خواهند بود که قانون را نه به وسیله اسلحه بلکه به وسیله مغزشان به اجرا بگذارند.»


لذا در این رساله مختصر بر آنیم تا ضمن تبیین سرقت در فضای مجازی به عنوان یک پدیده­ای که حاصل گسترش تکنولوژی است به بررسی و شناسایی عوامل موثر در گرایش و افزایش سرقت سایبری بپردازیم تا با توجه و عنایت پروردگار بتوانیم راهکارها و پیشنهادهایی جهت پیشگیری و کاهش سرقت در فضای مجازی ارائه بنماییم.


 


1-3-اهمیت و ضرورت تحقیق


 


جرایم سایبری جزء جرایمی هستند که جدید و ناشی از تکنولوژی مدرن است، با توجه به این دو نکته یعنی جدید بودن و ناشی از  تکنولوژی مدرن بودن، درهر گونه آنالیز جنایی اثر فراوان دارد.


مطالعه عینی پرونده­های جرایم سایبری نشان می­دهد ایجاد شخصیت مجازی یا ذهنیت عدم شناسایی و البته سهولت و گستردگی ارتکاب سرقت در فضای مجازی بستر مناسبی را برای بروز خلاهای شخصیتی و روانی فراهم می­سازد. لذا ما بر این باور  هستیم که شخصیت واقعی یک بزهکار سایبری را باید در همان شخصیت مجازی وی جستجو کرد. به دیگر سخن شخصیت مجازی که بزهکار سایبری از خود ساخته است در واقع همان (خود واقعی) اوست که به دلایل مختلف امکان بروز آن در دنیای حقیقی را نداشته است.


همین امر سبب می­شود جرایم ارتکابی در حوزه فضای مجازی از پیچیدگی­های خاصی برخوردار باشد که عدم توجه و رسیدگی کارشناسانه به آن آسیب­ها را مضاعف خواهد کرد. واکاوی شخصیت این گروه از بزهکاران نشان می­دهد که آنان به نوعی فاقد قدرت انتزاعی بوده و رفتار­های خود را بدون هر گونه محاسبه و اندیشه عمیق انجام می­دهند و قادر به تصور و تجسم عاقبت رفتار خود نیستند.


 


1-4-اهداف تحقیق


–  بررسی عوامل موثر بر بروز و افزایش سرقت سایبری.


– ارزیابی موضع عملکرد مقنن جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با پیشگیری و مقابله باسرقت سایبری.


سیاست جنایی پیشگیرانه در برابر سرقت سایبری.


– ارائه راهکارها و پیشنهاد­ها جهت پیشگیری و کاهش سرقت در فضای سایبری.


1-5- سوال­های تحقیق


 


1-آیا پیشرفت اینترنت در سرقت سایبری موثر است؟


2-آیا بین فقر و سرقت سایبری رابطه ای وجود دارد؟


3-آیا عوامل سیاسی در سرقت سایبری موثر است؟


4-آیا نبود قانون با مجازات شدید در سرقت سایبری موثر است؟


 


1-6- فرضیه­های تحقیق


 


1-پیشرفت اینترنت در فضای سایبری موثر است.


2-بدون تردید فقر اقتصادی و نیاز­های مالی تاثیر به سزایی در ارتکاب سرقت دارد.


3-عوامل سیاسی یکی از علل سرقت سایبری است.


4- با توجه به خصوصیات سارقین شدت مجازات می­تواند در جلوگیری از ارتکاب جرم سرقت در فضای مجازی کمک کند.


 


1-7- روش تحقیق


 


 تحقیق حاضر مبتنی بر تحلیل توصیفی است. روش تحقیق مبتنی بر روش اسنادی و کتابخانه­ای است. در روش کتابخانه­ای از طریق فیش برداری به تحقیق و تفحص در کتب، مقالات حقوقی، مجلات، روزنامه­ها، سایت­های اینترنتی علمی و حقوقی پرداخته شده است و سپس با استفاده از داده­های ثانویه، اطلاعات جمع آوری شده، تجزیه و تحلیل شده است.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


1-8- ساختار تحقیق


پایان نامه مشتمل بر چهار فصل ذیل می­باشد:


 


فصل اول: کلیات


فصل دوم: تعاریف، طبقه بندی و سابقه تقنین جرایم رایانه­ای


فصل سوم: تبیین جرم انگاری سرقت رایانه­ای


فصل چهارم: عوامل سرقت رایانه­ای و پیشگیری از آن


 


فصل اول، کلیات است که شامل مقدمه، بیان مسأله، اهمیت و ضرورت انجام تحقیق، اهداف تحقیق، سؤالات و فرضیات تحقیق، روش انجام تحقیق و ساختار کلی تحقیق می باشد.


فصل دوم به سه مبحث تقسیم شده­است: مبحث اول، تعاریف که شامل هشت گفتار: تعریف جرم، تعریف جرم شناسی، تعریف پیشگیری، تعریف عوامل جرم زا، تعریف فضای سایبر، تعریف جرم رایانه­ای، تعریف سرقت سنتی و تعریف سرقت سایبری است. مبحث دوم; طبقه بندی جرایم رایانه­ای که شامل دو گفتار است. گفتار اول: جرایم رایانه­ای سنتی، گفتار دوم: جرایم رایانه­ای مدرن.  مبحث سوم با عنوان سابقه تقنین جرایم رایانه­ای در ایران که گفتار اول آن سابقه تقنینی سرقت رایانه­ای را بیان کرده­است.


فصل سوم شامل سه مبحث است. مبحث اول: مبانی جرم انگاری سرقت رایانه­ای که از دو گفتار تشکیل شده است;  گفتار اول: ویژگی­های سرقت رایانه­ای و گفتار دوم: تفاوت در عنصر مادی سرقت رایانه­ای و سنتی. مبحث دوم: مقایسه ارکان سرقت رایانه­ای با توجه به سرقت سنتی که از سه گفتار تشکیل شده­است که گفتار اول آن رکن قانونی سرقت رایانه­ای و سنتی و گفتار دوم رکن مادی سرقت رایانه­ای و سنتی و گفتار سوم رکن معنوی سرقت رایانه­ای و سنتی بیان کرده­است و مبحث سوم با عنوان مجازات سرقت رایانه­ای و سنتی، در دو گفتار، که گفتار اول مجازات سرقت رایانه­ای و گفتار دوم مجازات سرقت سنتی را شرح داده­­است.


فصل چهارم با عنوان عوامل و پیشگیری سرقت رایانه­ای که دارای دو مبحث است . مبحث اول آن عوامل سرقت رایانه­ای که شامل دو گفتار است. گفتار اول: عوامل جرم زای فردی سرقت رایانه­ای و گفتار دوم: عوامل جرم زای اجتماعی سرقت رایانه­ای را بیان کرده است. مبحث دوم، پیشگیری از سرقت رایانه­ای  شامل دو گفتار است. گفتار اول، پیشگیری غیر کیفری سرقت رایانه­ای و گفتار دوم، پیشگیری کیفری سرقت رایانه­ای را شرح داده است.


 


 


فصل دوم-


 


تعاریف، طبقه بندی، سابقه تقنین جرایم رایانه­ای


 


 


 


 


 


 


 


در این فصل به منظور آشنایی بیشتر با موضوع پژوهش، ضرورت دارد نخست تعاریفی از جرم، پیشگیری، عوامل جرم زا، جرم رایانه­ای، سرقت سنتی و سرقت رایانه­ای و پس از آن طبقه­بندی جرایم رایانه­ای و همچنین سابقه تقنین سرقت رایانه­ای به صورت اجمالی بپردازیم.


این فصل دارای 3 مبحث است که مبحث اول آن به تعاریف، مبحث دوم طبقه بندی جرایم رایانه­ای و مبحث سوم به سابقه تقنین سرقت رایانه­ای پرداخته شده است.


 


 


 


 


 


 


 


                                                       


2-1- تعاریف


2-1-1- تعریف جرم


به موجب ماده 2 قانون مجازات اسلامی «هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می­شود.»[4]


 


2-1-2- تعریف جرم شناسی


جرم شناسی یا بزه شناسی رشته ای است از علوم جنایی که درباره عوامل جرم زا و کیفیات و امور و مقتضیات و شرایط فردی و محیطی و اجتماعی مؤثر در بروز رفتار جنایی یا علل وقوع جرم و صور گوناگون بزه و جنبه های کمی و کیفی آن و از پیدایش حالت خطرناک در انسان یا انسانهای تبهکار و معمای تشکیل گروههای جامعه ستیز در میان جوامع انسانی با روش عینی و علمی یا مشاهده و آزمون و مقایسه و استقراء کافی به بررسی و تحقیق مداوم می پردازدتا مگر با استمداد و استفاضه از تمام تخصصهای علمی بر طرق پیشگیری مستقیم یا غیر مستقیم از حدوث جرایم و روشهای درمان و اصلاح  و تربیت بزهکاران یا کسانی که در اثر عوامل جرم زای فردی (تن و روان) و محیط طبیعی و اجتماعی بدی را برگزیده اند و از خود رو برتافته و از انسانیت گریخته اند و پرورش دوباره و از نو سازگار ساختن آنان با جامعه و نظام اجتماعی دست یابد.[5]


جرم شناسی سایبری: مطالعه عوامل ایجاد جرم در فضای مجازی و تأثیرات آن بر دنیای حقیقی و راهکارهای پیشگیری از حدوث اینگونه جرایم می باشد.[6]


 


2-1-3- تعریف پیشگیری


از نظر ریشه‌شناسی‌ کلمه‌ «پیشگیری‌» به‌ معنای‌ «پیشگیری‌ کردن‌» و همچنین‌ «جلورفتن‌» و «آگهی‌ دادن‌» است‌.
در جرم‌شناسی، پیشگیری عبارتست‌ از «به‌ جلوی‌ تبهکاری‌ رفتن‌» یا استفاده‌ از تکنیک­های‌ گوناگون‌ مداخله‌ به‌ منظور ممانعت‌ از وقوع‌بزهکاری‌ است‌. اگر پیشگیری‌ از تبهکاری‌ متضمن‌ «آگهی‌ دادن‌» از چیزی است‌، منحصراً به‌ عنوان‌ یکی از تکنیک­های ممکنه‌ مداخله‌است‌. مثلاً مخاطب‌ قراردادن‌ جمعیت‌ یا بعضی از اشخاص‌ که‌ به‌ علت‌ عدم‌ رعایت‌ بعضی از اقدامات‌ حمایتی در مرض‌ خطرهستند، از مصادیق‌ آگهی دادن‌ است‌.[7]


استاد گسن‌ پیشگیری درمعنای‌ جرم‌شناسی پیشگیرانه‌ را مجموعه تدابیر سیاست‌ جنایی به‌ استثنای‌ تدابیر معمول‌ به‌ هنگام‌ مداخله ‌نظام‌ کیفر  تعریف‌ می‌کند که‌ هدف‌ انحصاری‌ یا لااقل‌ اصلی آنها محدود کردن‌ امکان‌ وقوع‌ مجموعه‌ای از اعمال‌ مجرمانه‌، از طریق‌ غیر ممکن‌ کردن‌، دشوارتر کردن‌ یا کاهش‌ احتمال‌ آنهاست‌.[8]


از نقطه‌ نظر علمی‌، پیشگیری‌ اگر در مفهوم‌ موسع‌ کلمه‌ به‌ کار برده‌ شود طیف‌ وسیعی از اقدامات‌ کیفری و غیر کیفری‌ را در جهت ‌خنثی کردن‌ عوامل‌ ارتکاب‌ جرم‌ و کاهش‌ بزهکاری‌ در برمی­گیرد. امّا اگر در مفهوم‌ مضیق‌ کلمه‌ به‌ کار برده‌ شود فقط‌ تدابیر غیر کیفری را در بر می‌گیرد.
[1] . بای ح و پورقهرمانی ب، 1388، بررسی فقهی حقوق جرایم رایانه‌ای، انتشارات سمت، چاپ اول، ص215  .


[2]  . باستانی ب، 1390، جرایم کامپیوتری و اینترنتی جلوه نوین بزهکاری، انتشارات بهنامی،  چاپ سوم، ص22 .


[3] . فضلی م، 1391مسئولیت کیفری در فضای سایبری، معاونت حقوقی و توسعه قضایی قوه قضاییه، انتشارات خرسندی، ص25.


[4] . قانون مجازات اسلامی، مصوب 1/2/1392.


[5] . کی نیا، مهدی، 1386، مبانی جرم شناسی، مؤسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران، ج 1، صص6-8.


[6]  . طرزی، عبدالرضا، 1391، جرم شناسی سایبر، کارشناس ارشد حقوق و قاضی ویژه جرایم سایبر، پایگاه نشر مقالات حقوق، حق گستر.ص2.


.[7]اکبری‌ ل، بررسی شیوه‌های‌ پیشگیری از بزهکاری کودکان‌ و نوجوانان‌ در قواعد و اسناد بین‌المللی‌،1380، پایان‌ نامه‌ کارشناسی‌ ارشدحقوق جزا و جرم‌شناسی، دانشکده‌ حقوق دانشگاه‌ تهران‌، ص 14.


.[8] نجفی ابرند آبادی ع، بزهکاری و پلیس‌ محلی‌، 1382، مجله‌ تحقیقات‌ حقوقی، شماره‌ ۱۹ – ۲۰، ص569 .


متن کامل:


جرم شناختی سرقت در فضای سایبری-پایان نامه حقوق


]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.