ژانویه 25, 2021

خطرات خاصی که کودکان در اینترنت با آن روبرو هستند

1 min read
<![CDATA[]]>

خطرات خاصی که کودکان در اینترنت با آن روبرو هستند


قرارگرفتن در معرض اطلاعات نامناسب


به دلیل دستیابی رایگان به اطلاعات روی اینترنت، که اصلی ترین خطری که ممکن است کودکان ممکن است در معرض آن قرارگیرند، اطلاعات نامناسب، مسایل جنسی، مسائل نفرت انگیز یا خشن و یا تشویق به انجام این گونه فعالیتهای خطرناک و غیر قانونی در سطح اینترنت است.


قمار و شرطبندی


علیرغم غیر قانونی بودن سایتهای قمار آنلاین، آنها اینترنت را مورد هجوم قرار داده اند. برای کودکان ناشایست است که هرگونه فعالیت این سایتهای قمار را تماشا کنند یا در آن شرکت نمایند، این مسأله (افزون بر حرام بودن) یک تهدید بالقوه نیز برای وضعیت مالی اعضای خانواده محسوب میشود.


مواد مخدر، الکل، تنباکو


برخی سایتها و گروههای خبری، افزایش کاربرد مواد مخدر، تنباکو، یا الکل را در دستور کار دارند.


 


 


آسیب بدنی


سوء استفاده کنندگان از کودکان که هدفشان جستجوی کودکان است، از ایمیل و اتاقهای گفت وگو[1] برای جلب اعتماد کودک استفاده می کنند و سپس یک ملاقات حضوری ترتیب می دهند. زمانی که اعتماد جلب و دیدار انجام گردید، کودک در معرض خطر صدمات بدنی، آزار جنسی و ترس دائمی قرار میگیرد.


پیام های آزاردهنده


یک کودک ممکن است با ایمیل یا پیامهای روی صحنه ی چت روبه رو شود که ناراحت کننده، تحقیرآمیز یا خصمانه هستند؛ اطلاعاتی که برای فرزند شما ارسال می شود، اثرات روانی بر او دارد.


مشکلات مالی و قانونی


خطر دیگری که وجود دارد این است که کودک کاری را انجام میدهد که عواقب منفی قانونی یا مالی دارد مثل اعلام کردن شماره ی کارت اعتباری والدینش یا ارتکاب جرم کامپیوتری.


گذشته از موارد قانونی، باید رفتار اینترنتی را به کودکان آموزش داد مثل پرهیز از گستاخی و شرارت یا توجه کردن به رفتارهای اجتماعی پسندیده و …


 


تجاوز به حریم خصوصی


حریم خصوصی بسیار مهم و روی اینترنت بسیار حساستر است. هیچ کس حق ندارد به اطلاعاتِ شخصیِ کودک بدون اجازهی او و والدینش دسترسی داشته باشد.


این اطلاعات شامل: اسم، سن، تاریخ تولد، نام مدرسه، جزئیاتی درباره ی خانواده ی کودک، جزئیاتی درباره ی دوستان کودک، مکانهایی که کودک زیاد به آن جا میرود، علایق و سرگرمیهای او میشود. آشکار کردن چنین اطلاعاتی روی اینترنت ممکن است کودک را در معرض تهدیدهای واقعی قرار دهد.


تحلیل توان کودک


احتمالاً بزرگترین خطری که برای کودک ( در صورت ساعتها استفادهی نامحدود از اینترنت ) وجود دارد آن است که او مقدار زیادی از زمان با ارزش و مفیدش را که می تواند صرف فعالیتهای خلاق نماید، به هدر می دهد.


در صورتی که کودک از اوقات فراغتش به نحو سازندهای بهره نبرد، رشد او به میزان زیادی دچار لطمه می شود.


 


 


دلایل نگرانی


والدینِ کودکانی که خطرات اینترنت را به جان می خرند باید مراقب بسیاری از نشانه ها باشند. شما فرزندتان را بهتر از هر کس دیگری می شناسید بنابراین از تجربه و غریزه تان پیروی کنید!


تغییر صفحه


اگر کودکتان هنگام ورود به اتاقش، به سرعت صفحه را تغییر می دهد یا مانیتور را خاموش میکند، احتمالا او مشغول تماشای چیزی است که نمیخواهد شما آن را ببینید. خونسرد باشید. از او بخواهید شما را نیز در تماشای آن چه می بیند سهیم نماید. اگر موضوع نامناسبی بود، با کمال ادب و آرامش، به او بگویید که نباید آن موضوع را نگاه کند.


بدون صحبت اولیه با کودک، هرگز او را سرزنش نکنید.


تماسهای تلفنی


اگر کودکتان به طور ناگهانی با افراد غریبه (و یا حتی کودکان دیگر) تماسهای تلفنی برقرار کند، ممکن است با مشکل جدی روبه رو شوید. یک سیستم تلفنی تشخیص مخاطب [2]روی تلفن نصب کنید تا بدانید از طرف چه کسانی بوده و از فرزندتان بخواهید آنها را معرفی کند.


ساعت های خاصی از شب


اگر کودکتان در ساعاتی از شب مشغول تایپ باشد احتمالا در حال چت[3] کردن است؛ این فعالیت باید در ساعات و مکانهایی انجام شود که تحت نظارت شما باشد.


استفاده ی افراطی کودکان یا نوجوانان از سرویس های اینترنتی، به خصوص در ساعات دیروقت شب می تواند دلیلی بر دل نگرانی والدین باشد.


اگر کودکتان خیلی ناگهانی، پول نقد یا هدایای توجیه ناپذیر و یا لباس ناآشنایی به دست آورد، ممکن است عاملی برای نگرانی شما به وجود آورد. خلافکاران اغلب با صرف مقدار زیادی پول با کودک طرح دوستی و آشنایی می ریزند تا اعتماد و اطمینان او را جلب کنند.


علایم گوشه گیری


اگر متوجه شدید که فرزندتان از دوستان و خانواده به خصوص بعد از استفاده از اینترنت دوری می کند باید مراقب باشید و دلایل آن را جستوجو کنید.


سوء استفاده کنندگان از کودکان و دیگر مجرمان که به بچه های مورد هدفشان نظر دارند، تلاش می کنند تا فاصلهای بین کودکان و کسانی که از آنها حمایت یا مراقبت می کنند ایجاد نمایند. هر چه خلاء بین کودک و خانواده اش بیشتر باشد، متجاوز آسان تر می تواند ارتباط ایجاد کند.


دیدار دوستان


اگر حس می کنیدکه فرزندتان کارهای عجیب و غریب انجام می دهد و به این دلیل دوستانش او را به ندرت ملاقات می کنند، سعی کنید با دوستان فرزندتان صحبت کنید و در صورتی که هر چیز غیر اخلاقی وجود دارد از آنان سوال نمایید.


غیر منطقی مداخله نکنید


گاهی اوقات که دوست فرزند شما به دفعات زیادی فرزندتان را ملاقات می کند و هدفش مشاهده ی موضوعات نامناسب آنلاین است، باید مراقب باشید.


در اداره ی هر موقعیتی با تدبیر باشید


نشانه های زیادی وجود دارد که باید شما را به عنوان والدین کودک نگران کند. البته هیجان زده شدن یا سرزنش کردن کمکی به موقعیت نمی کند.


وظیفه ی شماست که به عنوان یک فرد بزرگسال خونسرد باشید و سعی کنید بفهمید مشکل کجاست و یک راه حل مناسب پیدا کنید.


هرزه نمایی (توزیع تصاویر مستهجن) کودک یا هر گونه فعالیت غیر قانونی که در مورد کودک اعمال می شود، باید به نزدیکترین اداره ی پلیس گزارش شود.


[1] Chat room


[2] Caler id


[3] chat


]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.