ژانویه 18, 2021

پایان نامه ارشد – دانشکده معماری با رویکرد معماری بومی شهرستان ملایر -فروش فایل

1 min read
<![CDATA[]]>

اتاق کنفرانس چنانچه به منظور اتاق گرد همایی (میز گرد) هم کاربرد داشته باشد،باید فرم ان به گونه ای طراحی شود که بتوان مبلمان هایی که مخصوص اتاق های میزگرد میباشد را در داخل ان جاگذاری کرد و نکته مهم در اینگونه مبلمان ها، مشاهده ( رو در رو بودن) هر یک ازاخت و غیر زننده باشد.


دانلود متن کامل پایان نامه :


دانشکده معماری با رویکرد معماری بومی  شهرستان ملایر

3-3 آموزشی-عملی


3-3-1 آتلیه ها:


الف: آتلیه طراحی معماری


درس طراحی معماری یکی از مهم ترین دروس رشته معماری می باشد. در واقع در این درس تمام نکات و مسائل گفته شده در دروسی مانند عناصر و جزئیات ساختمانی،شناخت مواد و مصالح،مبانی نظری،ساخت و ارائه و… باید به صورت عملی در طراحی فضا های معماری نمود پیدا کند.به همین خاطر شناخت نیاز ها و عملکرد های این فضا از اهمیت بسیاری برخوردار است.


فرم کلی این فضا که همانطور که گفته شد از زیر شاخه های فضا های آتلیه ای می باشد،مانند دیگر فضا های آتلیه ایست با این تفاوت که مبلمانی مانند میز های کرکسیون،سه پایه بوم و… نیز باید در ان دیده شود.در نتیجه عامل تعیین کننده در مساخت این فضا را میتوان سه پایه بوم و صندلی و میز کرکسیون در نظر گرفت.


نور این فضا باید هم به طریق طبیعی و هم به صورت مصنوعی تامین شود. نور طبیعی باید از سمت شمال و شرق باشد که دلیل آن هم عدم تابش مستقیم افتاب است. در حالت کلی در صورت امکان باید از نور گیری از سقف نیز استفاده کرد.


رنگ میز های این سالن باید مات بوده تا براقی میز ها خللی در کار طراحی وارد نکند همچنین رنگ دیوار ها باید از رنگ های سفید، کرم و یا سبز بسیار کم رنگ باشد.


همانند فضا های قبلی کف این فضا نیز نباید صیقلی بوده و در عین حال باید قابل شست و شو باشد.به علت طبیعت این درس که ساعات کلاس ان با همهمه و سر و صدا همراه است،برای جلوگیری ازایجاد مزاحمت برای کلاس های دیگر،باید برای یک سری فضا های جانبی نیز می باشد که عبارتند از:


اتاق مربی یا مسئول: که باید دید کافی نسبت به سالن اصلی داشته باشد.


انبار وسایل آتلیه: که در ان از وسایلی مانند سه پایه و… نگهداری می شود


رختکن: برای تعویض لباس دانشجویان این درس.بحث جاذب صوت بودن صفحات این فضا،(دیوار ها و سقف) توجه ویژه شود.این فضا که میتواند در داخل فضای آتلیه باشد و حد اکثر به وسیله یک پارتیشن جدا شود.
ب. آتلیه درک و بیان


این آتلیه نیز از نظ کار کرد و فرم شباهت بسیاری به آتلیه طراحی معماری دارد و در بسیاری ازموارد این دوآتلیه به صورت سیال طراحی شده که قابلیت کاربری برای هر دو عملکرد را دارا باشد.در صورت تفاوت آنچه این دو را از یکدیگر متمایز میکند، مبلمان داخلی ان است


ج. آتلیه ترسیم فنی


برای نمایش محدوده و تقسیمات فضایی هر مکان،جزئیات اجرایی،چگونگی طراحی محوطه و… نیازمند طراحی انها هستیم.به این منظور واحد هایی به عنوان واحد ترسیم فنی در این رشته ارائه میگردد.
در اینجا به بررسی عملکرد فضایی ان می پردازیم:


مساحت این فضا بر اساس میز های نقشه کشی و استاندارد های مربوط به ان تعیین می گردد.معمولا این فضا برای 24 تا 30 نفر در نظر گرفته می شود.


نور این آتلیه می تواند طبیعی یا مصنوعی باشد اما نکته ضروری در مورد طراحی نور،عدم ایجاد سایه است.به همین خاطر بهتر است از نور مصنوعی و به صورت یکنواخت استفاده کرد.نور مورد استفاده باید به وسیله لامپ های مهتابی تامین گردد و این لامپ ها باید به سقف و بالای میزهای ترسیم نصب شوند تا حداقل سایه را ایجاد کنند.


رنگ میزهای ترسیم نباید رنگ های تیره و براق باشد.دلیل تیره نبودن میزها به خاطر استفاده از پوستی وکاغذ کالک و… و دید بهتر خطوط هنگام ترسیم و براق نبودن میز ها نیز به خاطر عدم انعکاس نور می باشد.رنگ سالن باید از رنگ های ملایم باشد که در طول زمان موجب خستگی چشم نگردد.این فضا نیز دارای فضا های جانبی می باشد که عبارتند از:


اتاق مربی یا مسئول: که باید دید کافی نسبت به سالن اصلی داشته باشد


روشویی که میتواند در داخل فضای آتلیه باشد و حد اکثر به وسیله یک پارتیشن جدا شود.
این فضا تا حد بسیار زیادی شبیه فضای آتلیه ترسیم فنی ست با این تفاوت که در ان میز های کرکسیون
نیز وجود دارد.نور این فضا نیز باید مصنوعی و یکنواخت بوده و ایجاد سایه نکند. این دو فضا را(آتلیه ترسیم فنی و طراحی فنی)را به گونه ای طراحی میکنند که عملکرد های مورد انتظار از هر دو درس را بر آورده کنند.


]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.