ژانویه 16, 2021

دانلود پایان نامه ارشد رشته الهیات هنجارگریزی در رخدادهای فرهنگی واجتماعی از منظر نهج البلاغه

1 min read
<![CDATA[]]>

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هنجارگریزی در رخدادهای فرهنگی واجتماعی از منظر نهج البلاغه


تکه ای از متن پایان نامه :

-6. غنی سازی فرهنگ وجامعه


برای جلوگیری از ورود ناهنجاری ها وهنجارهای مبتذل ومخرب به عنوان هنجاری مفید، لازم می باشد پایه های فرهنگ را مستحکم نمود. مهمترین دغدغه ای که امام علی علیه السلام نیزدر زندگی داشتند، رسیدن به یک زندگی بهنجار و سالم بوده و اساسی ترین وجه حیات آدمی یاد شده می باشد.


و از آنجایی که دین کشور ما دین اسلام می باشد، تربیت انسانهاورسیدن به بهترین و غنی ترین هنجار ها وارزشها نیزباید مبتنی برفرهنگ و شریعت اسلام، کتاب و سنت باشد. به عبارتی فرهنگ جامعه بایستی براساس تعلیم و تربیت اسلامی، غنی گردد.


از طرفی تربیت زیرا امری تدریجی می باشد، تغییر و تقویت فرهنگ نیز بایستی تدریجی صورت گیرد. در این ارتباط مقام معظم رهبری فرمودند: «فرهنگ با گفتن مکرر و با شیوه های مختلف به روش صحیح اتفاق  می افتد و اصلاح می گردد.»[1]پس بایستی با نیرویی مستمر به تقویت فرهنگ غنی اسلام پرداخت که لازمه ی آن تشکیل حکومتی دینی می باشد:


2-6-1. تشکیل حکومت دینی


خداوند  به عنوان بهترین حکم دهنده[2] از بشر می خواهد ‍‏ٌ”دین “را به عنوان یک مجموعه ی نظام مندی كه برای تمام حرکات بشر برنامه و روش صحیح معرفی نموده می باشد  برگزیند.[3] تشکیل حکومت دینی به عبارتی«جامعه ای که در آن مقتضیات رشد، موجود باشد و موانع رشد مفقود باشد.»[4] راهی برای غنی سازی فرهنگ  به شمار می رود. آیت الله جوادی آملی معتقدند كه هدف اصلی دین، تعالی یافتن و نورانی شدن بشر می باشد.[5]


بر این اساس«مذهب آسمانی وسعت دید می دهد و علاوه بر پذیرش واقعیتهای این حیات، دید را از آفت محدود نگری می رهاند.»[6]  ترغیب به اطاعت الهی نموده وبه عبارتی «پرورش صحیح مذهبی که بر مبنای علمی استوار باشد، با داشتن ایمان کامل، بزرگ ترین عامل بازدارنده جنایی می باشد. »[7] به طوری که مذهب و دین در زمان بعثت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلّم، عامل بازدارنده ای از جرم و انحرافات بوده می باشد.[8]


2-6-1-1. اعتقادات


یکی از عوامل مهم اثرگذار برخاسته از فطرت انسانی که در ایجاد و انتقال ارزشها و هنجارها بر جامعه تأثیر فوق العاده ای دارد، دین و اعتقادات مذهبی می باشد.


اعتقادات سبب می گردد که رفتارها و هنجارها بر مبنای خدا محوری شکل گیرد و در همه ی امور خداوند را گواه بر اعمال خود بداند و از نافرمانی خدا در خلوت ها بپرهیزد.[9] و همین اعتقادات و خدا محوری انگیزه ی اصلاح رفتارها می گردد. « (#r߉ç7ôã$#©!$#$tBNà6s9ô`ÏiB>m»s9Î)¼çnçŽöxî ؛[10]خدای را باور دارید و بپرسید، که غیر از او هیچ معبودی (که شایسته پرستش باشد) ندارید! »لذا جامعه ای که افراد آن در چارچوب اعتقادات دینی و اصول ایمان حرکت می کنند،


[1] مقام معظم رهبری، در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، 29/9/72.


[2] سوره ی مائده، آیه 50


[3]حرانی، ابن شعبه« تحف العقول» ص 171. «یا کمیل ما من حرکه الا و انت محتاج فیها الی معرفه»


[4] رک: محمدرضا حکیمی، « جامعه سازی قرآنی » ، ص 168


[5] جوادی آملی، ‌عبدالله،« نسبت دین و دنیا»، مركز نشر اسراء، قم، ‌1381، ص 25


[6] رهبر ،علی، «توضیح موضوع نهج البلاغه»، ص 24


[7] کی نیا، مهدی،  «مبانی جرم شناسی» ، ج 2، ص 241 / چاپ چهارم ، دانشگاه تهران، 1374


[8]ترجمه نهج البلاغه، دشتی، خطبه 2، «تا اینکه خدای سبحان، …، مردم را به وسیله ی محمد صلی الله علیه و آله وسلّم از گمراهی نجات داد و هدایت نمود و از جهالت رهایی بخشید .»


[9] ر.ک: نهج البلاغه،حکمت324


[10] سوره ی اعراف، آیه 85 .


هنجارگریزی در رخدادهای فرهنگی واجتماعی از منظر نهج البلاغه91برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.