ژانویه 25, 2021

دانلود پایان نامه ارشد: هنجارگریزی در رخدادهای فرهنگی واجتماعی از منظر نهج البلاغه

<![CDATA[]]>

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هنجارگریزی در رخدادهای فرهنگی واجتماعی از منظر نهج البلاغه


تکه ای از متن پایان نامه :


مقدمه


اسلام به عنوان آخرین و كامل‏ترین دین الهی، بهترین سنتها وآداب ورسوم را در جهت رشد و تعالی بشر  ارائه كرده می باشد .پیامبر عظیم الشأن اسلام و ائمه معصومین علیهم‏السلام نیز به عنوان شاخصهای عملی در اجرای دستورات شریعت ، توانسته اند  راه و رسم زندگی سعادتمندی را فراروی مسلمانان قرار دهند. آنها سنتهای حسنه و گرانبهایی را پی ریزی كردند كه هر یک به نوبه ی خود، صفابخش كانون زندگی مسلمانان می باشد.


اما در عصر حاضر، راه و رسم زندگی کردن روز به روز در حال تحول ودگرگونی می باشد. به طوری که پیوسته عواملی به صورت آشکار وپنهان  سبب گشته  ارزشها مهجور گردد و سنّتهای راستین  به وادی فراموشی سپرده گردد. و انسانها در سردرگمی بین معروفها ومنکرها، هنجارها وناهنجاریها غوطه ور گردند. لذا ممکن می باشد  از اقدام باز مانند وزمینه ی هنجارگریزی  فراهم گردد واینک خلأهای ناشی از اقدام نكردن به این سنّتها و پایبند نبودن به هنجارهای دینی در زندگی اجتماعی مسلمانان به صورت جدّی مشهود می باشد وهمچون یک کلاف سر در گم به پای مردم ومسئولین پیچیده می باشد و بر آنها حکومت می کند.


حال بایستی انسانها بتوانند در جریان زندگی خلاف فطرت الهی حرکت نکنند واز هنجارهای دینی گریزان نگردند.لذا بایستی بدون تغییر در ارزشهای فطری، خود را با سنتها وهنجارهای جدید متناسب سازند تا ضمن برآورده شدن نظام اجتماعی سالم وحکیمانه، سعادت خویش را نیز محقق نمایند.


لذا این رساله بر محور نهج البلاغه وسخنان امیرالمؤمنین علیه السلام با بهره گیری از منابع کتابخانه ای با عنوان « هنجار گریزی در رخداد های فرهنگی و اجتماعی از منظر نهج البلاغه » نگاشته شده می باشد. و مشتمل بر مقدمه و پنج فصل ونتیجه گیری می باشد. در فصل اول، به کلیات و مفاهیم لغوی و اصطلاحی هنجار و فرهنگ وجامعه از دیدگاه اهل لغت و صاحب نظران ونیز نهج البلاغه می پردازد. در فصل دوم کوشش شده به ارتباط میان هنجار و فرهنگ وجامعه بپردازد ونقش هنجارهارا در چگونگی تشکیل یک جامعه با فرهنگ غنی دینی  متذکر گردد.  واز طرفی با ذکرپیامدهای ناشی از هنجارگریزیها، ملاکهای لازم برای مطلوب و نامطلوب بودن هنجارهای جدید را اظهار نموده  می باشد.


در فصل سوم نیز به واکاوی علتها وریشه هایی که موجب به وجود آمدن این جریان شده پرداخته می باشد.  اساسی ترین عوامل فردی واجتماعی که سلامت بشر و جامعه را به خطر انداخته و موجب تضعیف وناپایبندی بشر به هنجارها  گشته مورد بحث قرار می گیرد. مانند ی این امور می توان به انگیزه های روانی واحساس محرومیتها، جهل نسبت به دین و دنیا و عدم شناخت کافی از آن ها


 


هنجارگریزی در رخدادهای فرهنگی واجتماعی از منظر نهج البلاغه91



برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه



]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.