ژانویه 25, 2021

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد درباره هرزه نگاری و جرم انگاری آن در حقوق ایران با نگرش بر فقه

1 min read
<![CDATA[]]>

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هرزه نگاری و جرم انگاری آن در حقوق ایران با توجه بر فقه


تکه ای از متن پایان نامه :


شده, اما نوع و کمیت این عذاب مشخص نشده می باشد؛ پس مجازت این اقدام از سنخ تعزیر خواهد بود.


 


3-2-1-2 اعانه براثم:


انتشار تصاویر و فیلم های مبتذل و مستهجن،موجب گرفتار شدن دیگران در منجلاب گناه و فساد می گردد و به این دلیل مصداق اعانه براثم می باشد که به تصریح آیه شریفه « ولا تعاونوا علی الاثم و العدوان» عملی حرام و منهی عنه می باشد و مطابق مبنای معروف ، مرتکب آن مستحق تعزیر خواهد بود. افزودن بر آن، انتشار تصاویر افراد در مواردی موجب سوء بهره گیری سودجویان از صاحبان تصاویر و استثمار جنسی آنها می گردد؛ از این رو مقدمه اقدام حرام می باشد. حال اگر پذیرفته گردد مقدمه حرام، حرام می باشد، هرزه نگاری را نیز می توان عملی حرام و مستوجب تعزیر دانست.


مرتکب اقدام هرزه نگاری  را، در مواردی که اقدام وی در حد گسترده و وسیع صورت گرفته باشد، به گونه ای که مشمول آیه « وسیعون فی الارض فساداً» باشد می توان از باب افساد فی الارض به مجازات رساند.


همچنین با در نظر داشتن فتاوای گروهی از فقها، در حرمت «تشبیب» به طریق اولی می توان حرمت بعضی از مصادیق هرزه نگاری را به دست آورد؛ زیرا زمانی که تشبیب و یا به عبارتی دیگر میان محاسن و زیبایی های زنان مؤمن حرام باشد. به طریق اولی نمایش تصاویر آنها که موجب هدایت فاسقان به سوی صاحبان تصاویر و هتک حرمت آنان می گردید، دارای حرمت و منع شرعی  خواهد بود. با وجود این، به نظر می رسد دلیل اصلی حرمت تشبیب، یکی از ادله پیشین[1] می باشد؛ از اینرو مشکل می توان حرمت تشبیت را دلیل مستقلی در مقابله ادله پیش گفته در نظر گرفت.


نکته دیگر اینکه ممکن می باشد هرزه نگاری از جهت دیگری نیز تحریم گردد؛ مثل اینکه تصویر مونتاژ شده یک شخص – را که حاکی از اقدام جنسی او با شخص دیگر باشد و یا تصویر او در کنار یک زن که نشان دهنده ارتباط نامشروع با او باشد، نشان دهد؛ در این موارد اقدام چنین فردی به دلیل نسبت دادن اقدام نامشروع به شخص، حرام می باشد.


[1]– علت حرمت تشبیب – اموری همانند حرمت ابذای مؤمن ، اعانه بر اثم، اشاعه فحشا، هتک حرمت و مانند آن اظهار شده می باشد (ر. ک. شیخ مرتضی انصاری .المکاسب،1374، ج 6، ص 64)


 


 


 


هرزه نگاری و جرم انگاری آن در حقوق ایران با توجه بر فقه92برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.