ژانویه 25, 2021

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد هنجارگریزی در رخدادهای فرهنگی واجتماعی از منظر نهج البلاغه

1 min read
<![CDATA[]]>

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هنجارگریزی در رخدادهای فرهنگی واجتماعی از منظر نهج البلاغه


تکه ای از متن پایان نامه :

-1.تبیین موضوع پژوهش و اهمیت آن


یكی از مباحث بسیار جدی در زمینه ی رفتارشناسی درنهج البلاغه، به ویژه در تحقیقات امروزی دارای ارزش می باشد، درخصوص هنجارگریزی های فرهنگی واجتماعی می باشد.زیرا که، تمدن و پیشرفتهای یک ملت از هر نظر، در انعکاس فرهنگ و تعهد نسبت به ارزشها وهنجارها می باشد. بشر نیز بدون داشتن ابعاد فرهنگی اجتماعی صحیح، حیات عقب مانده ای خواهدداشت،که در جوامع امروزی تصور وجود آن مشکل می باشد.


از دیدگاه حضرت علی علیه السلام برای داشتن فرهنگی غنی در یک جامعه، افراد بایستی در بند مجموعه ای از تعهدات انسانی و اجتماعی قرار گیرند. امیرالمؤمنین علیه السلام در سخنی راهگشا بنیاد زندگی بشر وصلاح و سامان جامعه را، بر پایبندی به هنجارهای الهی و آداب و رسوم وپیوندهای اجتماعی و انسانی استوار می دانند.[1]به طوری که اگر پایبندی به تعهدات در زندگی نباشد، هر گونه فساد و تباهی را به همراه خواهد داشت.


به همین علت حضرت در عهد نامه ی خود به مالک اشتر، ضمن  اشاره به عدم سست شدن تعهدات و شکسته نشدن پیمانها[2]، بهترین توفیقات فردی و اجتماعی را در پایبندی به تعهدات[3] برمی شمرند و سلامت جامعه و فرد را، این گونه تضمین می نمایند.


حال اگر تاریخ زمان سه خلیفه ی قبل از امیرالمؤمنین علی علیه السلام مطالعه گردد، ملاحظه می گردد تعهد به هنجارها و سنت های پسندیده ی زمان پیامبرصلی الله علیه وآله سلّم به فراموشی1-2-2. سؤالات فرعی


  1. هنجارها ورفتارهای مطلوب اجتماعی، چگونه شناسایی می گردد؟
  2. چه ارتباطی میان ویژگی های شخصیتی ورفتاری افراد جامعه وپیدایش ناهنجاری ها هست ؟
  3. تأثیر محیط وفشارهای ناشی از آن در پیدایش  ناهنجاری ها تا چه میزان مؤثر می باشد ؟
  4. آیا با معرفی هنجارهای دینی و الگوهای رفتاری بر مبنای دین ونیزتقویت ایمان، می توان به درمان ناهنجاری ها پرداخت ؟

1-3. فرضیات


  1. زیربنای فرهنگ هرجامعه، ارزشها وهنجارهای حاکم در آن جامعه می باشد.
  2. دین وحکومت دینی در پیشگیری از ناهنجاریها و غنی سازی فرهنگ جامعه وبالندگی افراد تأثیر اساسی دارد.
  3. شناخت ریشه ها وعوامل ناهنجاریها، دراصلاح ودرمان هنجارگریزیها مؤثر می باشد.

براساس نوع ناهنجاری وشرایط حاکم، روش امام علیه السلام با مسائل متفاوت می باشد.


[1]آمدی، عبدالواحدبن محمد تمیمی «توضیح غررالحکم و دررالکلم»، الشارح جمال الدین محمد خوانساری، چاپ سوم، نشر دانشگاه تهران، 136 ش 0. ج 1، ص   293  «اصل الدین اداء الامانه و الوفاء بالعهود ؛بنیاد دینداری، امانت را به جا آوردن و پایبندی به عهد و پیمان می باشد.»


[2] نهج البلاغه دشتی، نامه 53،«فلا تغدرن بذمتک، و لا تخیسن بعهدک و لاتختلن عدوک فانه لایجتری علی الله الا جاهل شقی؛ هیچگاه پیمان شکن مباش و در عهد خود خیانت مکن، و دشمن را فریب مده زیرا کسی غیر از نادان بدکار، برخدا گستاخی روا نمی دارد .»


[3] توضیح غررالحکم، ج 1، ص 293، «ألامانه فوز لمن رعاها؛ امانت پیروزی و توفیقی می باشد برای رعایت کننده اش .»


هنجارگریزی در رخدادهای فرهنگی واجتماعی از منظر نهج البلاغه91برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.