مارس 7, 2021

پایان نامه پایان نامه ارشد: رابطه بین کیفیت حسابرسی و مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت سود واقعی در شرکت­های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران

<![CDATA[]]>

پایان نامه ضرورت تأیید اطلاعات مالی از زمانی که فرمانروایان در ارتباط با گزارش باج و خراج خزانه حکومتی و بازرگانی قرار گرفتند احساس گردید.مدارک به‌دست‌آمده در مورد تمدن بین‌النهرین در 3600 سال قبل از میلاد مسیح نشان‌دهنده علامت‌های کوچکی در کنار ارقام مربوط به دادوستدهای مالی بوده است. نقطه‌ها و تیک‌ها بیانگر وجود یک سیستم تأیید و تصدیق است یک کاتب خلاصه‌ای از دادوستدها را تهیه می‌نمود و دیگری آن را تأیید می‌کرد احتمالاً”در اینجا بود که سیستم کنترلی تأیید و طبقه‌بندی وظایف سازمان یافت.


شواهد مربوط به مصر باستان، ایران و مدارک به‌دست‌آمده به زبان عبری نیز چنین سیستم‌هایی را نشانمیدهد. تاریخچه اخیر حسابرسی به انقلاب صنعتی اروپا برمی‌گردد. در آن زمان برای اولین بار برخی از مدارک حسابداری، توسط حسابداران متخصص مورد آزمون قرار گرفت.


اگرچه این عمل دارای اثر بااهمیتی بر کار حسابرسی بود. اما حسابرسی حساب‌های یک بنگاه اقتصادی به صورتی که امروزه انجام می‌پذیرد، در قرن نوزدهم متداول گردید. در این قرن، در بریتانیا‌ی کبیر، مسئولیت دفترداری ابتدا به حسابداری و سپس به حسابرسی تغییر شکل داد.


ادلبرگ معتقد است که حسابرسی در بریتانیا پاسخی به رکود اقتصادی آن کشور در سال‌های 1815، 1836 و 1857 بوده است زیرا هر یک از این رکودها، زیان‌های سنگین مالی و ورشکستگی تعداد زیادی از مؤسسات تجاری را به دنبال داشت. درنتیجه تأیید بی‌طرفانه صورت‌های مالی شرکت‌های ورشکسته به‌منظور حمایت از منافع وام‌دهندگان ضرورت یافت.


ازاین‌پس تأیید بی‌طرفانه صورت‌های مالی جزئی از مسئولیت جدید حسابداران گردید. علاوه بر مورد فوق قانون شرکت‌های بریتانیایی در سال 1862 شرکت‌های عام را ملزم نمود که به تهیه و نگهداری مدارک حسابداری پرداخته و آن را به تأیید حسابداران مستقل برسانند درنتیجه نیاز بیشتری به خدمات حسابرسی مستقل احساس گردید. و مواضع این حرفه نوپا را هر چه بیشتر مستحکم کرد.


به نظر ادلبرگ به وجود آمدن حرفه حسابرسی به دلیل وجود این الزام قانونی بوده است اگرچه این دیدگاه بر اساس تجربه به‌دست‌آمده دربریتانیا پایه‌گذاری شده است .واتزو زیمرمن به شواهد تاریخی اشاره می‌کنند که قدرت آن به قرن سیزدهم میلادی برمی‌گردد.


درحالی‌که با توجه به مطالب فوق الزام قانونی برای انجام حسابرسی در بریتانیا تا اواسط قرن نوزدهم وجود نداشت، درنتیجه خدمات حسابرسی که قبل از این تاریخ ارائه‌شده بنا بر درخواست متقاضیان و بر اساس دلایل دیگری به‌غیراز الزام قانونی صورت پذیرفته است.


به عقیده واتز و زیمرمن دلیل استفاده از خدمات حسابرسی نیاز به نظارت یک گروه بر فعالیت گروه دیگر است.


این اعتقاد با تئوری قراردادها که در چارچوب آن سازمان مجموعه‌ای از قراردادهاست و حسابرس به‌عنوان‌یک مکانیزم کنترلی، رعایت مفاد قراردادها را تضمین می‌کند، انطباق دارد.


در آمریکا، اولین حسابرسی در قرن نوزدهم و همزمان با سرمایه‌گذاری مالی بریتانیا در آن کشور انجام پذیرفت. بریتانیایی‌ها حسابرسان خود را به همراه بردند تا به بررسی و تأیید ترازنامه‌های شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری کرده بودند بپردازند.


حسابرسان بریتانیایی اهداف و دستورالعمل‌های متداول حسابرسی در بریتانیا را به‌منظور آشنا نمودن همکاران آمریکائی‌شان با هیات حسابرسی به آن کشور بردند.بعد از جنگ جهانی اول، اقتصاد آمریکا به‌طور سریعی رشد کرد.در طی این دوره بسیاری از شرکت‌های معتبر به‌طور اختیاری از خدمات حسابرسی بهره‌مند شدند و صورت‌های مالی حسابرسی شده خود را در اختیار استفاده‌کنندگان برون‌سازمانی قراردادند.


دلیل شرکت‌ها برای حسابرسی صورت‌های مالی اساسی، اعتباربخشیدن به اقلام مندرج در گزارش‌های مالی بود که نه‌تنها شانس دریافت سرمایه وتامین مالی از بازار سرمایه را بهبود می‌بخشید، بلکه اجازه می‌داد که تأمین مالی با هزینه کمتر انجام شود. در امریکا تا سال 1933 یعنی زمان تصویب قانون اوراق بهادار، هیچ‌گونه الزام قانونی برای انجام حسابرسی مستقل، وجود نداشت.


این قانون شرکت‌های سهامی عام را ملزم نمود که اطلاعات موردحسابرسی اعم از کمی یا کیفی را منطبق با دامنه حسابرسی فراهم نماید. همچنین حسابرسی را ملزم نمود که نسبت به مطلوبیت صورت‌های مالی ارائه‌شده توسط مدیریت اظهارنظر نمایند (نیکخواه بهرامی، 1385).


متن کامل در لینک انتهای صفحه :


رابطه بین کیفیت حسابرسی و مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت سود واقعی در شرکت­های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران


رابطه بین کیفیت حسابرسی و مدیریت سود مبتنی بر اقلام تعهدی و مدیریت سود واقعی در شرکت­های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران


]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.