ژانویه 18, 2021

دانلود پایان نامه ارشد – عصاره هیدروالکلی افتیمون و قارچ گانودرما بر لاین سلولی MCF7 سرطان پستان

1 min read
<![CDATA[]]>

توجه کنید که عکس ها در سایت درج نمی شوند و فقط در فایل دانلودی وجود دارد


دانلود متن کامل پایان نامه :


بررسی اثرات عصاره هیدروالکلی افتیمون و قارچ گانودرما بر لاین سلولی MCF7 سرطان پستان و لاین سلولVero اپی¬تلیالی کلیه در محیط کشت انتخابی


سرطان پستان یکی از شایع­ترین انواع سرطان است که هر ساله باعث مرگ و میر فراوانی در بین زنان و مردان می­شود و علیرغم پیشرفت­های بسیاری که در مورد تشخیص زودهنگام و درمان مناسب این بیماری صورت گرفته است کماکان سردسته علل مرگ به علت سرطان در بین زنان است (هوول و همکاران[1]، 2005). با اینکه هرروز راهکارهای جدیدتری در برخورد با سرطان پستان معرفی می­شود ولی هنوز هم این بیماری جان عده­ی زیادی را در معرض خطر قرار داده است، شاید توجه بیشتر به ساختار ریز مولکولی و اساس زیست شناسی این بیماری باعث شود تا بلکه بتوان با دانسته­های بیشتری در مورد چگونگی پیدایش این بیماری از سطح سلول­ها اطلاعات گسترده­تری در مورد ایجاد رشد و بیماری­زائی این بیماری مهلک بدست آورد (مورفی و همکاران[2]، 2005). امروزه لزوم دانستن زیست شناسی سرطان پستان دیگر بر کسی پوشیده نیست و با توجه به اینکه جراحان در صف اول مبارزه با این بیماری قرار دارند، دانش بیشتر در این ضمینه بینش عمیق­تر و دیدگاه وسیع­تری را در اختیار جراح قرار می­دهد تا در پیشگیری، تشخیص زود هنگام و درمان به موقع این بیماران گام موثر­تری بردارد. سرطان بیماری سلول­ها­ست بدن انسان مجموعه­ای از سلول­ها است که هرکدام وظیفه خاصی بر عهده دارند تا بتواند عملکرد صحیح و سلامتی یک فرد را تضمین نماید، سلول­های بدن شهروندان خوبی هستند و علاوه بر انجام وظایف محوله به فضایی که سلول­های اطرافیانشان اشغال می­شود احترام می­گذارند و درحفظ سلامتی یکدیگر کوشا و فعالند. اگر سلولی به صورت غیر قابل کنترل رشد و تکثیر یابد ایجاد مشکلات زیادی برای خود و سایرین خواهد کرد. سرطان در واقع رشد غیر قابل کنترل است، سلول­های سرطانی دیگر شهروندان خوبی نخواهند بود و نه تنها وظایفشان را انجام نمی­دهند بلکه به همسایگان خود نیز احترام نمی­گذارند و سلول­های طبیعی را تحت فشار قرار می دهند به حدود آنها تعدی می­کنند و مواد مغزی آنها را جهت سوخت ساز لازم برای رشد تسریع یافته خود استفاده می­کنند. تجمع یک گروه از سلول­ها در بدن را توده یا تومور می­نامند. البته همه توده­ها سرطان نیستند. توده­ها به دو دسته خوش­خیم و بدخیم تقسیم می­شوند (میرمالک و الهام کنی، 1388). توده­های خوش­خیم اغلب تهدید کننده حیات نیستند، مگر در شرایط خاص مثل توده­های مغزی که حتی اگر از نظر بافتی خوش­خیم باشند خطرناک و بلکه کشنده خواهند بود. توده­های بدخیم یا سرطانی همیشه خطرناک هستند و تهدیدی برای حیات فرد مبتلا به حساب می­آیند و قادرند به سایر اعضای بدن نیز دست اندازی کنند، پدیده­ای که به آن متاستاز گفته می­شود (استیل و اسمیت[3]، 1999).


تریلیون سلول در بدن هر انسان وجود دارد که حتی وقتی رشد متوقف می­شود. تکثیر سلول­ها تداوم دارد تا سلول­های جدید جایگزین سلول­های قدیمی گردد تا فرد در شرایط سلامتی باقی بماند. هرچه سرعت تکثیر در بافتی بیشتر باشد امکان پیدایش اشتباه در هنگام تکثیر بیشتر خواهد شد و لذا بافت­هایی با تکثیر سرعت بالاتر، در معرض اشتباهات ژنتیکی مولد تومور خواهند بود شاید به همین دلیل است که بافت پستان نیز مستعد ایجاد سرطان است چرا که در طی دوره­های قاعدگی در معرض تکثیر مکرر قرار می­گیرد (میرمالکی و الهام کنی، 1388). اشتباه کی و کجا رخ می­دهد؟ رشد و تکثیر سلول­ها در بدن از طریق چرخه سلولی تنظیم می­شود. چرخه سلولی در واقع یک آزاد راه است که سلول­ها برای تقسیم شدن و پدید آوردن سلول­های دختری وارد آن می­شوند در ابتدا سلول وارد مرحله میتوز می­شود که طی آن DNA سلول همانند خود را می­سازد سپس سلول وارد مرحله G1 می­شود که مرحله سوخت و ساز طبیعی سلول تا قبل از ساخت مجدد DNA است و معمولا بیش از نیمی از زمان تکثیر سلول را به خود اختصاص می­دهد سلول­هایی که به طور فعال در تکثیر شرکت ندارند در مرحله­ای به نامGo  متوقف می­شوند که ممکن است در این مرحله باقی بمانند یا مجددا وارد چرخه سلولی شوند. مرحله ساخت DNA فاز S است که بعداز مرحله G1 می­باشد سپس سلول وارد مرحله قبل از میتوز می­شود در این مرحله DNA سلول آماده میتوز مجدد می­گردد. چرخه سلولی در واقع فاصله بین دو میتوز است و مرحله G1 و G2 (GAP1,2) دو وقفه زمانی بین دو تقسیم متوالی سلول هستند (راضا و همکاران[4]، 1999). پیام­هایی (Signal) وجود دارند که به یک سلول فرمان می­دهند چه وقت وارد چرخه شوند و تا چه موقع در چرخه سلولی باقی بماند و به تقسیم ادامه دهد همچنین پیام­های دیگری نیز وجود دارند به سلول فرمان می­دهند تا از چرخه سلولی خارج شوند اگر هر کدام از این پیام­های کنترل کننده دچار اشکال شوند تقسیم سلول از کنترل طبیعی خود خارج می­شوند. استروژن­ها، Cyclin ها و عوامل رشد شبیه انسولین از مهم­ترین کنترل کننده­های چرخه تقسیم سلولی در پستان هستند (گروس و یی[5]، 2003) (شکل2-1).


 


[1] . Howel, et all


[2] . Murphy, et al


[3] . Steel & Smyth


[4] . Raza, et al


[5] . Gross & Yee


]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.