ژانویه 25, 2021

هوش هیجانی و مولفه های آن از نگاه قرآن و روایات-دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد

<![CDATA[]]>

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هوش هیجانی و مولفه های آن از نگاه قرآن و روایات


تکه ای از متن پایان نامه :


اجتماعی می کوشد.  [1]در قرآن از روان و آن جنبه از شخصیت که از آن با عنوان خود دانسته می گردد، با عنوان نفس نام برده شده می باشد. پایین ترین حدی که قران در تعریف نفس بشر اظهار می کند، زندگی این دنیا او را مغرور ساخته و به خاطر اعمال خود گرفتار می باشد.[2] قران از بعد دیگر نفس هم سخن می گوید: اینکه نفس بشر،آگاه می باشد و می داند مبرا از زشتی نیست و اگر بشر از دستورات و دعوت نفس به سوی زشتی ها و شرور سرپیچی کند، رحمت خدایی دستگیرش شده، او را از پلیدی ها منصرف و به سوی اقدام صالح  موفق می نماید. ﴿وَمَا أُبَرِّئُ نَفْسِي إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّيَ إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَّحِيمٌ ﴾[3]بر اساس آیات سوره شمس، کمال نفس بشر در این می باشد که بر حسب فطرت، تشخیص دهنده ی فجور از تقوا باشد.


برای شناخت بهتر و بیشتر خود شکوفایی سوره فرقان تصویر بهتری را ارائه کرده می باشد  و نظر معمار بشر (خداوند متعال )در حیطه ی خودشکوفایی و کمال به شناخت خود شکوفایان کمک می کند. از آیه 63، سوره فرقان﴿ عِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَی الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا﴾ [4] به معرفی  ویژگی بندگان خدا با عنوان عباد الرحمن پرداخته و تصویری از سیرت یک بشر کامل و نشانه هایی از بندگان خدای رحمان را کرده می باشد: نخستین ویژگی که برای عبادالرحمن یاد شده، تواضع آن هاست  که در جزئی ترین رفتارهای آن ها،مانند راه رفتن هویداست1.بخشايش،عليرضا،بررسي تطبيقي نمودهاي خودشكوفايي در قرآن و روانشناسي .نشريات الهیات تطبيقي .پاييز و زمستان 1390.شماره 8.


2.انعام/70،مکارم شیرازی،ناصر.تفسیر نمونه. تهران:دارالکتب الاسلامیه.ج 5: :294  1. یوسف/53


4.فرقان/63.


هوش هيجاني و مولفه هاي آن از نگاه قرآن و رواياتبرای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.