ژانویه 21, 2021

واژه‌نامه نجومی و تنجیمی بندهشن‌

1 min read
<![CDATA[]]>

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :واژه‌نامه نجومی و تنجیمی بندهشن‌


تکه ای از متن پایان نامه :


بی-بالا» می‌باشد (برای مطالعه ریشه شناختی رک. anagr ī rōšn): هند و ایرانی آغازین: *(H)agra- «نوک، سر، آغاز» (لوبوتسکی، 2009: 5)؛ سانسکریت: ágra- (مایرهوفر، 1992: 45؛ مونیرویلیامز، 1960: 6)؛ اوستایی: anaɣranąm حالت اضافی و جمع از anaɣra- «بی پایان، بیکران» (نیبرگ، 1974: 17)؛ فارسی باستان: *agra-  در agriya- «اوج، نخستین» (کنت، 1953: 165)؛ فارسی میانه: Anagrān (نیبرگ، 1974: 17؛ مکنزی، 1373: 38؛ بهار، 1345: 84)؛ فارسی میانه مانوی: [ˀnyrˀn] (نیبرگ، 1974: 17)؛ پازند: Anērān (نیبرگ، 1974: 17)؛ فارسی نو: انیران؛ معادل انگلیسی: Endless.


ترکیبات:


rōz ī Anagrān «روزِ انغران: روز سی‌ام از ماه»


Anagrān, anagr ī rōšn «انغران، که همان روشنایی بیکران می باشد».  • §§


Anāhīd [ˀnˀhyt’ | Av. anāhitā- | N nāhīd]


(نجوم: سیارات)


* ناهید: سیارۀ زهره، ستارۀ صبحگاهی، ستارۀ شامگاهی


ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


توضیحات (نجوم): بنا بر بندهشن (5-الف: 8)، سیاره ناهید به 2831 دقیقه از خورشید بسته شده می باشد. توضیح اینکه سیاره ناهید از سیارات سفلی (زیرین یا درونی) می باشد یعنی مدار زمین محاط بر مدار ناهید می باشد؛ در نتیجه، از دید ناظر زمینی، سیاره ناهید همیشه بند به خورشید می باشد و از آنجا که خورشید در مرکز مدار زهره می باشد، حرکت خورشید به معنی حرکت مدار زهره می باشد. از طرفی گردش زهره بدور خورشید نیز از دید ناظر زمینی یک حرکت دورانی نیست بلکه Anāhīd ī abāxtarīg «ناهید اباختری؛ سیاره زهره»


Anāhīd nēm-rōz spāhbed «ناهید، سپاهبد نیمروز؛ زهره، سپهبد جنوب»


Anāhīd ī āb-čihrag «ناهید آب-سرشت؛ زهرۀ آبی».  • §§


andarmāh [ˀndlmˀh | Av. aṇtarəmā̊ŋha-]


(نجوم)


* اندرماه: از هلال روز اول تا هلال روز پنجم.


ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


توضیحات: بنا بر بندهشن (26: 22)، اندرماه عبارت می باشد از پنجۀ اول ماه قمری یعنی از هلال روز یکم تا هلال روز پنجم.[1] همین تقسیم بندی در ترجمۀ دومناش از دینکرد سوم (1972: 262) نیز آماده می باشد، اما در آنجا پنجۀ دوم نیز نامگذاری شده و پنجۀ ضد-اندرماه خوانده شده می باشد. (برای توضیحات بیشتر رک. māh )


ریشه شناسی: این ترکیب از قید andar «درون» + māh «ماه» بمعنی «ابتدای یک ماه قمری» تشکیل شده می باشد، و به احتمال زیاد، به وارد شدن به «درونِ» (andar) «ماه قمریِ جدید» (māh) اشاره دارد: هند و ایرانی آغازین: *Hantar + *maHas- (لوبوتسکی، 2009: 10، 66)؛ اوستایی: antarǝmāƞha- (بهار، 1345: 84)؛ antarəmāh- (بارتولومه، 1904: 134)؛ فارسی میانه: andarmāh «هلال ماه؛


[1]  در بندهشن (26: 22) بجای پنج روز اول، ده روز اول آمده می باشد، که با در نظر داشتن تقسیم بندی دینکرد و همچنین دیگر دوره‌های ماه که همگی پنج روزه می باشد، به احتمال زیاد عدد «ده» یک غلط املایی می باشد.


واژه‌نامه نجومی و تنجیمی بندهشن‌برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.