می 14, 2021

پایان نامه ارشد رشته حقوق درباره هرزه نگاری و جرم انگاری آن در حقوق ایران با نگرش بر فقه

<![CDATA[]]>

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هرزه نگاری و جرم انگاری آن در حقوق ایران با توجه بر فقه


تکه ای از متن پایان نامه :


از این آیات بهره گیری می‌گردد كه نظر به نامحرم حرام می باشد و حفظ خویشتن از نگاه نامحرمان نیز واجب می باشد. همچنین در حدیث مناهی نبوی از نگاه كردن به عورت دیگران نهی شده می باشد:


وَ نَهَى أَنْ یَنْظُرَ الرَّجُلُ إِلَى عَوْرَةِ أَخِیهِ الْمُسْلِمِ وَ قَالَ مَنْ تَأَمَّلَ عَوْرَةَ أَخِیهِ لَعَنَهُ سَبْعُونَ أَلْفَ مَلَكٍ وَ نَهَى الْمَرْأَةَ أَنْ تَنْظُرَ إِلَى عَوْرَةِ الْمَرْأَة(الامالی للصدوق، ص 425)
و پیامبر نهی كرد از نگاه مسلمان به عورت برادر مسلمانش. فرمود هر كه در عورت برادر خود تأمل كند هفتاد هزار فرشته او را لعن كنند، غدقن كرد كه زن به عورت زن نگاه كند.


این نهی خطاب به دریافت كننده و ارسال كننده اطلاعات هر دو می باشد. همچنین فردی كه اطلاعات در مورد او می باشد را نیز شامل می‌گردد. وقتی نگاه كردن حرام باشد، نشان دادن نیز به طریق اولی حرام می باشد« ان الذین یحبون ان تشیع الفحشا فی الذین امنو لهم عذاب الیم فی الدنیا و الاخره…، همانا برای کسانی که تمایل به اشاعه فحشا در میان مؤمنان دارند، عذاب دردناکی در دنیا و آخرت خواهد بود…»(نور:19)


در روایتی از پیامبر اکرم(ص) آمده می باشد: « من اذاع فاحشه کان کمبتدبها…، شخصی که امر منکری را فاش می سازد، مانند شخصی می باشد که آن را آغاز کرده…»(صدوق،1368، ص 247).


در روایت دیگری نیز آمده می باشد:« ومن سمع فاحشه فافشاها کان کمن اتاها…؛ شخصی که امر منکری را در مورد شخصی بشنود و آن را فاش سازد، همانند مرتکب آن اقدام خواهد بود»(حرعاملی، 1368، ج 12، ص296).


نمایش دادن تصاویر عریان و نیمه عریان و یا نمایش اعمال جنسی از مصادیق بارز آیه و روایات مذکور می باشد و عملی حرام خواهد بود[1]؛ پس طبق مبنای معروف فقها  در باب تعزیراتکه متأخذ از  قاعده « التعزیر لکل فعل محرم» می باشد  می توان برای مرتکب این اقدام مجازات تعزیر قرار داد(حلی، 1413،ص948 همان،ص 548). همچنین مطابق آیه شریفه، برای اشاعه دهنده فحشا عذاب دنیوی وعده داده


[1]– با در نظر داشتن اینکه در قرآن نسبت به اقدام اشاعه فحشا وعده عذاب داده شده می باشد، طبق همه مبانی موجود درمورد تعزیرات، تعزیر مرتکب جایز خواهد بود.


هرزه نگاری و جرم انگاری آن در حقوق ایران با توجه بر فقه92برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.