می 14, 2021

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق درباره هرزه نگاری و جرم انگاری آن در حقوق ایران با نگرش بر فقه

1 min read
<![CDATA[]]>

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :هرزه نگاری و جرم انگاری آن در حقوق ایران با توجه بر فقه


تکه ای از متن پایان نامه :


یعنی حد آزادی نقض آزادی دیگران می باشد و هیچ حد دیگری نمی‌تواند آزادی فردی را محدود كند. اما از دیدگاه اسلامی این مبنای كاملی نیست. آزادی در شرع اسلام یك ارزش محسوب می‌گردد اما آزادی علاوه بر حدی كه ذكر گردید، محدود به حدود دیگری مانند حدود الهی می باشد. احكام الهی آزادی فردی انسانها را محدود و مشروط می‌كند. اسلام اصول ارزشی دیگری غیر از آزادی را نیز معتبر دانسته و در كنار آزادی فردی و گاهی فراتر از آن توصیه می‌كند.


مثلاً در بسیاری از موارد، عفت ارزشی والاتر از آزادی می باشد، طوری كه بعضی روابط آزادانه، خلاف عفت بوده و از نظر عقلایی و نیز از نظر اخلاق اسلامی مذموم می باشد. در همه جوامع بشری به كسی كه رفتارهای خلاف عفت دارد یا از این راه كسب درآمد می‌كند به دیده حقارت می‌نگرند. این امر نشان می‌دهد كه عقلا
از این تعبیرات مسلّم می‌دانیم كه بشر به اندازه‌ای آزاد نیست كه حدود و مقرّرات الهی را زیر پا گذارد. و اذن ندارند چنین آزادیهایی را كه موجب نقض حدود الهی می باشد، به شهروندان خود اعطا كنند.


همچنین در بعضی روایات به غیرت به عنوان یكی از اوصاف الهی تأكید شده و مؤمنان به این صفت ترغیب شده‌اند. این صفت از اوصاف ابراهیم نبی علیه السلام و رسول گرامی اسلام(ص)برشمرده شده می باشد.(الكافی، ج 5، ص 535-536)


همچنین در قرآن كریم به مردان و زنان توصیه شده كه چشم خویش از محرمات بپوشانند:
قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّواْ مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ یحَْفَظُواْ فُرُوجَهُمْ ذَالِكَ أَزْكىَ‏ لهَُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرُ بِمَا یَصْنَعُونَ(*) وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَرِهِنَّ وَ یحَْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَ لْیَضْرِبْنَ بخُِمُرِهِنَّ عَلىَ‏ جُیُوبهِِنَّ وَ لَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ…(النور،30-31)


به مردان با ایمان بگو: «دیده فرو نهند و پاكدامنى ورزند، كه این براى آنان پاكیزه‏تر می باشد، زیرا خدا به آن چیز که مى‏كنند آگاه می باشد.»(30) و به زنان با ایمان بگو: «دیدگان خود را از هر نامحرمى‏فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آن چیز که كه طبعاًاز آن پیداست. و بایستی روسرى خود را بر گردنِ خویش فرو اندازند، و زیورهایشان را غیر از براى شوهرانشان‏ یا…آشكار نكنند…(31)

هرزه نگاری و جرم انگاری آن در حقوق ایران با توجه بر فقه92برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه]]>

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.